Česky English Deutsch Français Russian Italiano Netherlands
Drobečková navigace

Úvod > O nás > Aktuality > Zákon o min. mzdě už i v Rakousku

Zákon o min. mzdě už i v RakouskuOd 1. ledna 2017 je v Rakousku účinný zákon o boji proti mzdovému a sociálnímu dumpingu, označovaný zkratkou LSD-BG, který se vztahuje i na dopravce z České republiky a týká se nákladní dopravy a velmi pravděpodobně i přepravy osob. Rozšiřuje své působení i na jiné přepravy než jen kabotážní, jako tomu bylo dosud. Nyní registračním povinnostem podléhají i všechny přepravy se začátkem nebo koncem v Rakousku a rovněž takové tranzitní přepravy, kdy je začátek a cíl v blízkosti rakouských hranic a převažující výkon řidiče je realizován na území Rakouska (přesná definice ovšem není k dispozici). Výše minimální mzdy vyplývá z kolektivní smlouvy.

Bližší informace a požadavky najdete v článku http://info.odoprave.cz/minimalni-mzda-v-rakousku , který je průběžně aktualizován. Bohužel neexistuje oficiální a jasné sdělení rakouské strany, proto všechny informace stále ověřujeme. Lze očekávat, že Evropská komise zahájí s Rakouskem infringement, stejně jako je tomu v případě Německa a Francie, ale jak budou rakouské kontrolní orgány plnění povinností dle LSD-BG vynucovat, nelze v tuto chvíli odhadnout.

V současné době není stále jasná ani informace o povinnostech v Itálii. Zatím to vypadá na účinnost minimální mzdy na kabotážní operace, ale jak jsme si již zvykli, Evropské země se stávají rezervací autistických jedinců, kteří spolu nekomunikují, neinformují se a není jim téměř rozumět.